Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

Eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi?

Bu sorunun cevabı, kişinin çekeceği kredi türüne, miktarına, başvurduğu finans kurumuna ve kredi notuna bağlıdır. Ancak her durumda, eşin veya hane halkının düşük kredi notu yeni kredi talebini önemli ölçüde etkileyecektir.

Eşimin yasal takipteyken kredi kullanması mümkün mü?

Eş olmanızı bankalar, özellikle ortak gelir ve gider dengesi noktasında dikkate alır. Finans kurumları, kredi ödemeleri de bir gider olduğu için eşin gelirini ve kredi notunu da incelemek istiyor. Ancak bazı bankalar düşük tutarlı ihtiyaç kredileri için eşin gelirini ve kredi notunu değerlendirmek zorunda kalmıyor. Bu durumun bir sonucu olarak, eşin kredi notu çok düşük olsa bile kredi kullanmak için sorun yaşamaması mümkündür.

Kredi veren şirketler genellikle eşin kredi notunu kontrol etmek ister. Bu nedenle, eşi yasal takipte olan bir kişinin kredi kullanması çok zordur. Daha net anlaşılması için, yasal takip altında olan bir kişinin eşi ancak belirli kredi veren kurumlardan küçük miktarda ihtiyaç kredisi alabilir. Yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi, konut, taşıt gibi kredilerin çekilmesi çok zor ve istisnadır.

Eşimin kredi notu düşük olduğu için kredi kullanmam mümkün mü?

Öncelikle, kredi veren kuruluşlar, kredi notu düşük olan bir kişiyi aktif yasal takip durumunda olan bir kişiden daha iyi değerlendirmeyecektir. Aktif yasal takipte olan bir kişinin kredi değerlendirmesi, finans kurumları tarafından en riskli grup olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, kredi notu düşük olan bir kişi gelirine göre değerlendirme kriterlerine girebilir. Kredi talebinin onaylanma olasılığı daha yüksektir çünkü kredinin asıl borçlusunun kendisi değildir ve değerlendirme kriterlerine dahildir. Bu durumda kredi talebinde bulunan eş için yüksek bir kredi notu da çok önemlidir.

Kredi notu düşük bir aile üyesini gelire dahil etmeyin.

Aynı evde yaşayan bireylerin geliri, kredi veren kurumlar tarafından incelenmektedir. Eşin artık tapularında ortak olduğundan, kredi veren kuruluşlar eşin gelirini ve kredi notunu inceler. Bununla birlikte, çocuklar, anne ve baba geliri için kredi kullanmak isteyen kişinin daha çok kendi beyanına güvenmelidir. Böylece geliriniz yeterli geliyorsa, hanehalkında kredi notu düşük olan bir kişinin gelirini kredi veren kurumlara beyan etmemek kredi talebinizi kolayca onaylayacaktır.

Kredi notunu artırmanın yolları

1- Yasal takip sona ermelidir

Başlangıç olarak, eşin açıkta bir yasal takibi varsa kapatılmalıdır. Aksi takdirde kredi notu düşmeyeceği için kredi veren kurumlar için her zaman en riskli grupta kalacaktır.

2. Bankalarla düzenli işbirliği yapılmalı

Yasal takip sona erdikten sonra, öncelikle kredi veren kurumlarla yeniden aktif bir iletişim kurmak gerekir. Finans kurumları ile düzenli ve aktif bir şekilde çalışmadığınız sürece kredi notunuz düzelmeyecektir. Böylece otomatik ödeme talimatları, kredi notu düşük olan eş adına olmalı ve mümkünse limiti düşük bir kredi kartı alınarak kullanılmalıdır. Bu, kredi notunu ilerletecektir.

3. Kredi notunuz iyileşene kadar kredi başvurusu yapmamalısınız.

Her ret başvuru, kredi notunu olumsuz etkiler. Bu nedenle, kredi notunuz belirli bir seviyeye gelinceye kadar kredi başvurusunda bulunmamak, kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmek için en iyi yöntem olacaktır.

Similar Posts